Jevgenyij Sztálev: életrajz, Kreativitás, Karrier, Személyes élet

Jevgenyij Sztálev szovjet és orosz biliárdjátékos. A nemzetközi sportmester nyolcszoros világbajnok az orosz biliárdban.

Jevgenyij Sztálev: életrajz, kreativitás, karrier, személyes élet

Evgeny Evgenievich Stalev neve nemcsak a biliárdosok számára ismert. Hangos vezetéknevet azok is ismernek, akik még soha nem tartottak jelzést a kezükben. Mindenki egyetért abban, hogy a sportoló extrán osztályú mester, igazi profi és kétségtelen tehetség.

A győzelmekhez vezető út kezdete

A bajnok életrajza 1979-ben kezdődött. A fiú a Moszkva melletti Lytkarinóban született május 19-én. A családnak gyermeke is van, a leendő híresség, Maxim idősebb testvére.

A családfő már kicsi kortól felkeltette az érdeklődést a sport iránt. Ő maga a város kosárlabdacsapatában játszott. Négy éves kortól a testvérek kocogni mentek szüleikkel. Aztán egészséges versengés kezdődött Zsenya és Max között. A cél elérésének vágyát a felnőttek a számítógépes játékokban is támogatták, nemcsak érdekes fiatal játékosokat próbáltak megtalálni, hanem fejlesztették értelmüket is.

1988-ban megnyitották a város első biliárdtermét a "Kristall" helyi sporttelepen. Idősebb Sztálev gyakran töltött időt benne edzés után. Nem egyszer mindkét fiát magával vitte. Játszott az idősebbel, a fiatalabbak pedig figyelték tetteiket.

Két évvel később Sztálevék apja megnyitotta biliárdtermét Lytkarinóban. A gyermek korcsolyapálya egykori öltözőjének helyiségében kezdett dolgozni. Zhenya minden szabadidejét játékkal töltötte. Apja részvételével regionális biliárdszövetség jött létre.

A regionális bajnokság versenyeit először Lytkarinóban, majd más városokban rendezték. A kedvenc mindenkinél a Sztálev család csapata volt. Elnyerte a moszkvai régió legerősebbje címet. A fő meglátogatta a fővárosi klubokat, híres játékosokkal játszott, figyelte taktikájukat. Azokat az ínyenceket, akik látták a fiúk játékát, először a Maxim szakaszába engedték be, majd Evgenyin volt a sor.

Siker

A Pyramid klub megnyitása után Idősebb Sztálev átköltözött, hogy jelzőként dolgozzon. A gyermekek lehetőséget kaptak arra, hogy ingyen edzenek az ország legjobb asztalainál. Az első lenyűgöző sikerek után úgy döntöttek, hogy teljesen áttérnek a biliárd sportra.

1991-ben Leningrádban először rendeztek versenyeket a medence európai bajnokságára. A játék még a tiszteletre méltó hazai játékosok számára sem volt ismerős. A tizenkét éves Zhenya részt vett a tornán, és magabiztosan megszerezte az első helyet.

A következő évben a FÁK-országok „9” medencéjének nyitott kupáján Szentpéterváron Jr. Sztálev legyőzte a Szovjetunió legerősebbje Jurij Sosnint, testvére pedig magabiztosan verte a legendás Ashot Potikyant. Zsenya 11: 8-as pontszámmal nyert, a poszt-szovjet terület medencésesei közül a legfiatalabb szakember lett.

A testvérek ezentúl csak az orosz biliárdokat választották. Apám megkockáztatta, hogy figyelmét az amerikai medencére fordítsa. A gyerekek gyorsan megtanulták a "tengerentúli" játék fortélyait. A szakemberek szkeptikusak voltak a prioritások átcsoportosításával kapcsolatban. Az előrejelzések nagyon komorak voltak. Ennek ellenére a sztálevek Prágába mentek. Maxim a világ első 16 játékosa közé került az EuroTournamenten, Evgeny eredményei sokkal szerényebbek voltak.

1995-ben és 1996-ban már a dobogó legmagasabb fokát foglalta el a lengyelországi bajnokság után, részt vett Európa-bajnokságokon és tornákon. A tinédzser kiváló eredményeket mutatott a hazai versenyeken és az orosz biliárd világbajnokságon. 17 évesen Evgenyit automatikusan elismerték abszolút bajnokként: megnyerte az ország összes bajnokságát.

Új csúcsok

Az Orosz Föderáció támogatta az orosz biliárd gyakorlását, amelyben az idősebb testvér az ország bajnoka lett. A legfiatalabb viszont 1996-ban egy hónapon belül öt tornát nyert Lengyelországban. Az "American" Moszkvában rendezett döntőjében Zsenya a döntőben elvesztette idősebb testvérét. A Luzniy Biliárd Nemzetközi Szövetségének piramisi és karolinai változata szerint azonban ifjabb Sztálev az első lett a világon az "orosz piramisban".

Krasznodarban Jevgenyij nyerte az orosz biliárd triatlon abszolút világbajnokságáért vívott harcot. Az orosz piramisversenyen országos bajnokságot is nyert. A MALBPK bajnokságban Sztálev a második lett, Oroszország Abszolút Bajnoka címet nyerte el a fővárosban. 1997-ben a fiatal sportoló megerősítette Lengyelország bajnoka címet.

A testvérekért nem volt verseny az oroszországi medenceversenyek hiánya miatt. Az „amerikai” Zsenya azonban az országos bajnokság döntőjében vereséget szenvedett az ufai Viktor Kirilenkótól. A veszteség jó ösztönzővé vált az új magasságok elérésére.

Sztálev elsőként vett részt a moszkvai piramis világbajnokságon, a nyílt verseny bajnokságon. 1998-ban három világbajnokságot nyert mindenféle orosz biliárdban, 1998-ban abszolút világbajnok lett.

A sportoló nem hivatalos versenyeken is győzelmet aratott. A családi csapat részeként a klubcsapatok között megrendezett világbajnokságon Evgeny ismét a dobogó legmagasabb fokára lépett.

Sport és család

Miután megnyerte a kvalifikációt a chicagói világkupára. Egy hónapos turné kezdődött az Egyesült Államokban. Az út során Sztálev tíz tornán játszott világsztárokkal. Partnerei Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch voltak. Amerikában Jr. Sztálev egy hónapon át szakmai gyakorlaton esett át, és tovább fejlesztette az amerikai medence játékának képességeit.

Igazi szenzációvá vált Evgeny győzelme a Spanyolországban megrendezett medencében az Eurotouron. Egy nap alatt a biliárdos négy többszörös Európa-bajnokot vert meg. 1999-ben Sztálevék megvédték országukat az angol Cardiff-i világbajnokságon. Evgeniy a bolygó 16 legjobb játékosa közé tartozik.

A játékkal ellentétben a sportoló még nem tudta megalapozni személyes életét. 2000. október végén megjelent egy gyermek, Alevtin lánya a Sztálev családban. 2003-ban azonban a férj és a feleség szakított. A kapcsolat barátságos maradt, az apa aktívan részt vesz lánya nevelésében. Alya ügyvédi pályát választott.

A sportoló nem mond semmit a magánéletében bekövetkezett változásokról. Csak az ismert, hogy nagy családról és legalább két fiáról álmodik.