Melyik Görög Sportoló Nyerte Meg A Maratont Az Első Olimpián

Videó: Melyik Görög Sportoló Nyerte Meg A Maratont Az Első Olimpián

Videó: КАЗАХАМ И АМЕРИКАНЦАМ нужно ОБЯЗАТЕЛЬНО изменить стиль питания (SUB) 2024, Április
Anonim

Gyorsabban Magasabbra Erősebben. Ezek a szavak meghatározzák az összes modern, rendszeresen és nagyszabású olimpiát. És, mint sok évvel ezelőtt, a jóság és a béke ügyét szolgálják az egész világon.

Futópadok
Futópadok

Szigorúan véve nem tudni, ki nyerte meg pontosan a maratont az első olimpián, mivel a legelső közülük Kr.e. 776-ban került megrendezésre. Azokban a napokban nem volt olyan média, amely újságokban és magazinokban közölte a modern olvasóval az első bajnok maratonfutó nevét. Ezért csak a jelenlegi helyzetről, vagy inkább a XIX. Század első játékainak szervezéséről, 1896-ból beszélhetünk.

Az első modern olimpia és az első maratoni bajnok

A neves közéleti személyiség, Pierre de Coubertin szólalt fel az első modern olimpiai játékok megszervezéséért. Javasolta a játékok mottóját is: „A lényeg nem a győzelem, hanem a részvétel”. Érdekes módon csak férfiak vettek részt rajtuk. Ezt az egyenlőtlenséget a második játék óta kijavították.

Érdekes tény: az olimpiát korábban nem maguknak a játékoknak, hanem a köztük eltöltött időszaknak tekintették, ami négy év.

Jelentős számú sportoló görög származású volt. Ez nem meglepő, mivel maga az olimpia Athénban zajlott. A verseny programjában kilenc sportág szerepelt. Az egész atlétikai versenyekkel kezdődött. Az érmeket amerikaiak, franciák és más résztvevők kapták. A görögöknek nem volt szerencséjük egészen a maratonig.

A maratoni verseny erőpróba

Az egész április 10-én kezdődött, 24 sportoló indulásával. A verseny a legsúlyosabb hőség körülményei között zajlott, ami szó szerint a túlélésért vívott csatává tette a játékot. A maraton szervezői némileg lecsökkentették a 42 kilométeres 195 méteres távot 40 kilométerre, de ez nem könnyítette meg a versenyt. A vezetők folyamatosan cserélődtek, míg a 33. kilométernél a görög Spyridon (Spyros) Luis erős előnye megjelent.

Meghalt az első maratoni futó, aki ezt a távot a görögök győzelmének örömhírének közvetítésére futotta.

A lelátókon egyre nagyobb volt az izgalom, a közönség szó szerint felugrott a lelátóra. A bírák, nem bírva a feszültséget, kiugrottak a helyükről, és az atlétával együtt felülkerekedtek a célvonalon. Abban a pillanatban a tömeg a hőshöz rohant, a karjában lendíteni kezdte, és a bajnokot a királyi ládához kísérték. Méltósággal megnyerte a versenyt és megérdemelte a megtiszteltetést.

Érdekes, hogy győzelme előtt a sportoló közönséges pásztor volt, semmi különös nem tűnt ki. De amint teljesítette ezt a sportszerűt, Louis azonnal nemzeti hőssé vált. Az olimpia számára az esély lett, amely csak egyszer fordul elő az életben. Emlékeztetni kell arra, hogy azokban a napokban még nem volt ilyen súlyos doppingháború, nem voltak szintetikus anabolikus szteroidok, ami kétszer jelentősvé teszi Louis bravúrját.

A siker azonban nem változtatta meg a sportoló szokásos életmódját. A verseny után visszatért kis falujába, Amarusi-ba, ahol juhászattal és ásványvízzel kereskedett. Csak tizenkét évvel később az amerikai Johnny Hayes 2 óra 58 perc és 50 másodperc alatt meg tudta dönteni Louis rekordját. Maga a görög sportoló soha többé nem vett részt az olimpiai játékokon.

Az első olimpiai játékok lezárása szinte teljesen megismételte az ősi ceremóniát: babérkoszorút helyeztek a bajnokok fejére, pálmaág és érem átadásával. A jövőben az olimpiai mozgalom lendületet kapott, és a mai napig az emberi teljesítmény szimbóluma és a Föld bolygó népének szellemét tükröző tükör.