James Moore: életrajz, Kreativitás, Karrier, Személyes élet

Tartalomjegyzék:

Videó: James Moore: életrajz, Kreativitás, Karrier, Személyes élet

Videó: Hogyan legyünk sikeresek? - Dan Miller 2024, Lehet

James Moore volt a világ legelső kerékpáros versenyének győztese, vagy sem, ez a kérdés a mai napig nyitva marad. Bizonyos, hogy Moore-nak alkalma volt részt venni a világ egyik első versenyén - és sokaknak eszébe jutott a Párizs-Rouen versenyen elért fényes teljesítménye; azonban még ha Moore győzelme sem volt az első a világon, ez nem befolyásolja a kerékpáros hírnevét.

James Moore
James Moore

James Moore angol kerékpáros. Számos forrásban a világ első hivatalos kerékpárversenyének győztesének nevezik.

James Moore gyermekkora

A híres James Moore 1849. január 14-én született a brit Suffolk-i Long Brackland-ben. Amikor a fiú csak négyéves volt, családja valamilyen ismeretlen okból Párizsba költözött. Itt James megbarátkozott a Michaud kovács családdal, akik hozzájárultak a kerékpározás történetéhez. Később a Michaud család egyik tagja volt az az ötlet, hogy felszereljék a kerékpárt pedálokkal. Ismert, hogy Moore-nak már 1865-ben volt Michaud kerékpárja. Első, modern mércével rendelkező "lova" teljesen alkalmatlannak tűnik a lovagláshoz - az akkori kerékpárokat okkal hívták "csontrázónak". James Moore-nak azonban tetszett a kétkerekű jármű - apja különféle feladatai elvégzésére használta, és egyértelműen élvezte a menetet.

Kép
Kép

A világ első kerékpáros versenyének győztese

1868-ban a tizenkilenc éves James Moore már a helyi kerékpáros klub tagja volt. 1868. május 31-én pedig részt vett első kerékpárversenyein. Ezeket a versenyeket nevezik gyakran az első hivatalos versenyeknek az egész kerékpározás történetében. Az esemény délután háromkor kezdődött az összes párizsi arisztokrácia jelenlétében, akik már várták és örömmel töltötték el az ötletet és a lehetőséget, hogy lássák, hogyan versenyeznek ezek az emberek egymással erőben és virtuozitásban.

A James Moore-t híressé tevő kerékpáros versenyre Párizs nyugati részén, Franciaországban, a Saint-Claude párizsi parkban került sor. A versenyzőknek ezerkétszáz méteres távolságot kellett megtenniük egy kavicsos ösvényen a park szökőkútjáig és vissza. Sokan szerették volna kipróbálni a kezüket - azokban a napokban Párizsban a kerékpárok meglehetősen népszerűek voltak, és a különféle versenyek hagyományosan nagyon sikeresek voltak. James már a táv közepén húzódott előre. Valóban lenyűgöző sebességet fejlesztett ki, és 3 perc 50 másodperc alatt ért célba.

A Saint-Claude parkban zajló verseny nemcsak Párizsban dörgött - a híresztelések egész Európában elterjedtek. Hamarosan más fővárosokban is szerveztek hasonló eseményeket. A Moore által elnyert motor még mindig látható a cambridgeshire-i Ely múzeumban. Érdekes módon nagy része - beleértve magukat a kerekeket is - fából készült.

A Saint-Cloud Cycling Race felkeltette a közönség fantáziáját és inspirálta a hasonló kerékpáros események kreativitását másutt. Az első versenyt Nagy-Britanniában másnap tartották, a versenyeket július 18-án rendezték a belgiumi Gentben. Szintén szeptemberben egy verseny zajlott Morvaország fővárosában, Brnóban, amely a kerékpáros versenyek kezdetét jelentette Közép-Európában.

Kép
Kép

Győztes Párizs - Rouen

A kreatív esemény sikere inspirálta a szervezőket egy nagyobb projekt elindítására - és 1869. november 7-én százharminc kilométeres autóútra került sor Párizstól Rouenig. James Moore részt vett ezen az eseményen - és ismét meggyőző győzelmet aratott. Tíz óra alatt huszonöt perc alatt végzett; a tizenhárom kilométer / órás átlagsebesség a mai mércével mérve nem komoly. Ennek oka a rossz útviszonyok, a nagyon nehéz kerékpár és a gumiabroncsok hiánya volt.

Életrajz

A francia-porosz háború idején James Moore mentőautóban dolgozott. Később egy francia versenyló-kiképző központban kapott munkát.1945-ben James Moore-t kitüntették a Becsület légiójának lovagparancsnokával.

Napjai legvégéig James Moore aktívan foglalkozott a sporttal. Nem tudni pontosan, mikor tért vissza Nagy-Britanniába; a mai napig ismeretlen és a kerékpáros testének pontos temetkezési helye. James Moore 1935. július 17-én halt meg nyolcvanhat éves korában.

Kép
Kép

A győzelem cáfolatai

James Moore egész életében valóban azt hitte, hogy megnyerte a világ első kerékpáros versenyét; később azonban ezt megcáfolták. A kritikus Keizo Kobayashi megállapította, hogy Saint-Claude előtt legalább öt kerékpáros versenyre került sor Franciaországban - és az a tény, hogy nem kaptak ilyen széles körű nyilvánosságot, egyáltalán nem adja meg James Moore-nak a jogot, hogy elsőnek nevezzék el.

Bár ezt a James Moore által megnyert versenyt a történelem során elsőnek tartják, Benji Mazo holland történész azt állítja, hogy ez volt a második, és az elsőt egy Polocini nevű versenyző nyerte. A második menet favoritja François Drouet volt, aki korábban vezető volt. A táv közepén James Moore átvette a vezetést, és megtette a távot, ahogy írták, "villámgyorsan", és 3 perc 50 másodperces eredménnyel nyert a tömeg lelkes kiáltása közepette. Moore-t és Polocinit száz frank értékű aranyéremmel jutalmazták.

Kép
Kép

Múzeum kiállítás

James Moore nyertes kerékpárja a Cambridgeshire-i Városi Múzeumban látható. Gyémánt alakú vascsővel rendelkezik, a felső cső és a gumiabroncsok pedig lapított fémből készülnek. A többi fa, a kerekeket is beleértve. A hátsó kerék átmérője harmincegy, az első harmincnyolc hüvelyk. Az áttétel aránya egy, mert a pedálok az első agyhoz vannak csatlakoztatva. A kerékpárnyereg elveszett, mielőtt visszavitték az Egyesült Királyságba.