Scholes Paul: életrajz, Karrier, Személyes élet

Videó: Scholes Paul: életrajz, Karrier, Személyes élet

Videó: Paul Scholes - The Goals / Пол Скоулз - Голы 2024, Lehet

Paul Aron Scholes kiemelkedő angol sportoló, a világfutball legendája, karizmatikus ír, „Vörös Herceg”, aki minden - látásproblémák, asztma, fájó térd és szeretteinek szorongása - ellenére is nagyszerűvé vált. A Manchester United Football Academy-n nevelkedett, ahol egész szakmai karrierjét töltötte.

Scholes Paul: életrajz, karrier, személyes élet

Életrajz

Paul Scholes 1974-ben született november 16-án, Salford kisvárosában, Anglia északnyugati részén. A fiú gyermekkora óta szereti a futballt. Scholes élénk példa arra, hogy semmi sem lehetetlen, gyermekként asztmát diagnosztizáltak nála, de ez nem akadályozta meg abban, hogy nagy sikert érjen el a profi futballban. Úgy gondolják, hogy Paul egész életében egy klubban játszott, de ez nem teljesen igaz.

Kép
Kép

Kipróbálni kezdte a karját egy kis helyi klub "Langley Farrow" akadémiáján. Scholes csak 14 évesen került be a legendás Manchester Unitedbe. A tehetséges fiút Brian Kidd, a Nagy Alex Ferguson egyik asszisztense vette észre, és meghívta a "Vörös Ördögök" Akadémiájára. Scholes lenyűgözte a klub vezetőségét, és a híres csapat iskolájában maradhatott. Paul 1991-ben írta alá első szerződését a klubbal, és 2 szezont játszott az ifjúsági csapatban.

Karrier

Paul Scholes a híres "92. osztályba" tartozik. Tagadhatatlan, hogy a legendás edző, Sir Alex Ferguson rendkívüli érzékkel rendelkezett a tehetséges játékosok iránt. De a "92-es osztály" egyedülálló jelenség. Szó szerint annak az évnek az összes diplomája lett igazi futballsztár és sok éven át nélkülözhetetlen játékos a Manchester United bázisán. Igazi tehetség "Klondike" volt: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham és Gary Neville - csak hogy megemlítsek néhányat azok közül a játékosok közül, akik örök időkön át a nevüket a klub történetében megismerték.

Kép
Kép

1993-ban szakmai szerződést kötött a Vörös Herceg klubbal, de debütálására csak egy évvel később került sor. A felháborító Eric Contona kizárásának köszönhetően Scholes-nek esélye volt megmutatni, hogy mire képes a bajnoki kupában az alsóbb osztályú Port Vale csapata ellen.

Azt kell mondanom, hogy a debütálás sikeres volt, a Manchester United idegenben játszott, a szünetre pedig 1-1 volt az állás. Paul Scholes szerezte a gólt. A második félidőben, a mérkőzés 53. percében, a Vörös Herceg duplát szerzett. Ez a gól győztes volt a Manchester United számára, és a találkozó 2-1-re végződött. Az országos bajnokság első mérkőzése, annak ellenére, hogy az Ipswich Townban támadt vereséget (2-3), Paul Scholes számára sikeres volt, mindkét gólt az ellenfél ellen szerezte. Összességében Scholes az adott szezonban 25 alkalommal lépett pályára a tornákon, és hét gólt szerzett.

Az 1995-ben kezdődött szezonban Sir Alex több lehetőséget adott Scholes-nek a bizonyításhoz, és a szezon nagy részét a pályán töltötte. 26 mérkőzésen 14-szer háborította fel az ellenfeleket egy góllal. Ugyanebben a szezonban Paul megszerezte pályafutása első trófeáit. A Manchester United átvette az FA-kupát és megnyerte az ország Premier Ligáját.

Kép
Kép

Az idei szezon óta a tehetséges középpályás végre beállt a kezdőbe, és minden mérkőzést 200 százalékkal játszott. Nehéz elképzelni a 90-es és 2000-es évek "vörös ördögeit" e csodálatos játékos nélkül. Jelenléte a pályán azt jelentette, hogy stabilitás lesz a központban, támogatást kapnak a támadó játékosok és segítséget nyújtanak a védelemben.

A Manchester United treble-je 1999-ben

A 20. század vége messze a legfényesebb pillanat a klub minden rajongója és játékosa számára. Abban az évben a csapat arany mesterhármast tudott megszerezni - egy szezonban három versenyt nyert meg. Május 16-án a Vörös Ördögök 2-1-re legyőzték a Tottenhamet, 1 ponttal legyőzték az Arsenalt London és az első helyen végeztek a Premier League-ben, ezzel Anglia bajnokai lettek.

Ugyanezen hónap 22-én a Manchester United az FA-kupa döntőjében inkább csak Newcastle-vel foglalkozott, a találkozó 2-0-ra végződött, a mérkőzés 52. percben született második gólját Paul Scholes szerezte, végül meghatározta a játék kimenetelét.. Sir Alex vádjait ugyanezen év május 26-án adták ki.

A 199-es Bajnokok Ligája-döntőt joggal lehet a futball történetének legdrámaibb és legintenzívebb mérkőzésének nevezni. A találkozóra a híres Camp Nou-ban, a Barcelona otthoni stadionjában került sor. A Manchester United színes plakátja - a Bayern München teljes stadiont gyűjtött össze. Már a mérkőzés hatodik percében a müncheni csapat megdöbbentette a vörös ördögöket, és megnyitotta a pontszerzést. A nagyszámú esély ellenére Sir Alex csapata nem tudta kiegyenlíteni az eredményt a szünet előtt, a félidő végére 0–1-es támadó szerepelt az eredményjelzőn.

A második félidő kezdetével a vörösök nem tudták megfordítani a találkozó eredményét. Sőt, a Bayernnek voltak igazán gólszerzési lehetőségei, az Ördögök kapuját csak egy csoda mentette meg, Peter Schmeichelnek hívják. A mérkőzés hátralévő részét változó sikerrel játszották, mindkét kapuban voltak lehetőségek, de az eredmény változatlan maradt.

A német klub szurkolói már erővel és fővel ünnepelték a győzelmet, sőt gratuláló transzparenseket is készítettek, ám egy dolgot nem vettek figyelembe: a riválisok a "Vörös Ördögök" voltak, akiket maga Alex Ferguson vezetett. A híres Fergie Time csak néhány perc alatt temette el a Bayernt. A találkozó végén Ferguson nem hagyta el az éleket, és folyamatosan az órára mutatott, és sürgette a játékosokat.

Kép
Kép

A fő időnek vége, a játékvezető hozzáadta a hagyományos 3 percet. Ekkor a Vörös Ördögök szögletet szereztek, amelyet még Peter Schmeichel kapus is elment játszani. David Beckham szögletéből leadott pontos passzát követően Schmeichel nyerte a labdát, és sikertelen engedménnyel küldte el a játékosok tömegének, Ryan Giggs került ki győztesen a küzdelemből, birtokba véve a labdát. Halk rúgással a kapuba küldte a labdát. 1-1! Egy ilyen pontszám automatikusan átvitte volna a játékot a hosszabbításba, ha nem a következő sarok a Bayern kapujában. Beckham beadása után Ole Gunnar Solskjaer pontosan a kapuba küldte a labdát, 92. perc, 2-1.

Sajnos a "Vörös Herceg" nem tudott részt venni ezen a "század mészárlásában" a sárga lapok túlzott használata és a kizárás miatt, ugyanakkor közreműködött az "arany kalapban" a köztes szakaszokban. A csoportkörben a góljainak köszönhetően a Manchester United döntetlent és pontokat osztott meg a München Bayernnel és a Barcelona Catalannal. A ¼ döntőben, az Inter elleni 88. perc második meccsén Paul Scholes 1–1-es egyenlítéssel elvezette a csapatot a vereségtől.

Kép
Kép

Összességében Scholes abban a szezonban 4 gólt szerzett a Bajnokok Ligájában. A Manchester United összes játékosa, akinek volt esélye játszani abban a szezonban, karrierje legfényesebb és legsikeresebbnek tartja ezt az időszakot, és Paul Scholes sem kivétel.

Magashang utáni előadások és nyugdíjazás

A fantasztikus 98/99-es szezon után Scholes 2011-ig folyamatosan magas szinten játszott. A Wembleyben megrendezett Bajnokok Ligája drámai döntője után, amelyet Edwin Van Der Sar nyomán elvesztett a Barcelona Spanyolország ellen, Scholes bejelentette visszavonulását.

A következő szezonban a Manchester United nem indult jól. Kiesett az FA-kupából, az 5. fordulóban a Labdarúgó Ligakupában végzett, a Crystal Palace ellen veszített. A Bajnokok Ligájában a csapat a harmadik helyen végzett a csoportban, és bejutott az Európa Ligába. 2012 januárjában a szakmai karrierjétől visszavonult Scholes bejelentette, hogy visszatér a "vörös ördögök" táborába, ezt ő maga azzal magyarázta, hogy nagyon lemaradt a játékról.

A pletykák szerint Ferguson maga próbálta rávenni, hogy térjen vissza a klubba, legalább egy szezonra. A "Vörös Herceg" visszatérése minden bizonnyal befolyásolta a csapat játékát, de nem hozott eredményt. Az Európa Ligában a klub az 1/8-os döntőben kiesett. Az alapszakaszban a "Manchester United", miután kétszer is megbotlott a szezon végén, csak a második helyen végzett.

Paul Scholes úgy döntött, hogy még egy szezont marad a csapatnál, amelyben 21 mérkőzést játszott és csak egyetlen gólt szerzett, ugyanakkor feje fölé emelte profi karrierjének utolsó trófeáját. A Manchester United szezonjának végén Scholes 11. alkalommal lett Anglia bajnoka. Ezt követően fejezte be játékos karrierjét, ezúttal végre és visszavonhatatlanul.

Kép
Kép

Összesen a legendás játékos 718 meccset játszott a Manchester Uniteddel, amelyben 155 gólt szerzett.11 alkalommal lett Anglia bajnoka, és kétszer megnyerte Európa legrangosabb trófeáját - a Bajnokok Ligája Kupát.

Angliai osztag

Kép
Kép

A futball alapítóinak 1966 óta van balszerencséje, amikor a történelem során egyetlen alkalommal nyertek világbajnokságot. Paul Scholesnek szintén nem volt szerencséje: 66 mérkőzést játszott a nemzeti csapatban és 14 gólt szerzett, de soha nem nyert semmit.

Magánélet

Kép
Kép

Paul Scholes valószínűleg a legszerényebb futballista a világon. Nem szeret interjúkat adni és nyilvános rendezvényeken részt venni, a zajos partik pátoszától és fényességétől kezdve inkább távol marad. Ismeretes, hogy Nagy-Manchester megyében, Oldham városában él feleségével, Claire-lel. Együtt három gyermeket nevelnek: Aidenet, Aaront és Aliciát.